Socijalna preduzeća doprinose ostvarivanju važnih društvenih ciljeva kao što su povećanje zaposlenosti, socijalna inkluzija i inkluzivni razvoj i zato je neophodno da se u Srbiji, po ugledu na evropske politike, usvoji sistemski pristup u njihovom osnaživanju – zaključak je drugog Foruma socijalnih inovacija koji se održao 1.aprila 2015. u Kulturnom centru Rex u organizaciji Smart kolektiva i Foruma za odgovorno poslovanje.
Na najvećem događaju o socijalnom preduzetništvu u Srbiji – Forumu socijalnih inovacija, predstavljene su postojeće politike, mogućnosti za saradnju socijalnih predzeća i biznis sektora, različiti programi podrške, uspešna socijalna preduzeća i inovativne prakse u ovoj oblasti. Učesnici konferencije bili su predstavnici USAID-a, predstavnici državne uprave i akademske zajednice, kao i predstavnici kompanija, bankarskog sektora, fondacija i socijalnih preduzeća iz Srbije.
Kroz različite panel diskusije i prezentacije, na konferenciji je bilo reči o tome koji mehanizmi podrške su na raspolaganju socijalnim preduzećima u Srbiji, koje veštine i resursi su potrebni za njihovo uspešno poslovanje i koja je uloga države, privatnog i civilnog sektora u razvoju socijalnog preduzetništva.
Značajni gost konferencije bila je Simona Popa iz vodeće organizacije za programe podrške socijalnim preduzećima u Velikoj Britaniji – UnLtd, koja je predstavila trendove za pružanje podrške socijalnim preduzećima na međunarodnom nivou, kao i rad Globalne mreže za socijalno preduzetništvo (GSEN).
Glavni zaključak ovogodišnje konferencije je da je socijalnim preduzećima neophodan podsticaj od strane države koja bi trebalo da usvoji sistemski pristup njihovoj podršci, kao što je slučaj u evropskim zemljama gde postoje posebni propisi i dokumenti javne politike, usmereni na podršku socijalnom preduzetništvu. Neophodno je obezbediti povoljno okruženje za njihovo napredovanje, što podrazumeva promovisanje socijalnog preduzetništva, unapređenje pravnog okvira, finansiranje, omogućavanje pristupa tržištu, kao i podršku obuci i istraživanju u oblasti socijalnog preduzetništva, izjavio je Neven Marinović, direktor Smart kolektiva.
Ovogodišnji Forum socijalnih inovacija deo je šire inicijative promovisanja i podsticanja međusektorske saradnje i razvoja odživog i inovativnog civilnog društva u Srbiji, koju Smart kolektiv sprovodi uz podršku USAID-a. Prijatelji konferencije bili su Coca-Cola Hellenic i Atlantic Grupa.
Više fotografija sa događaja možete pogledati na našoj FB stranici.