31.5.2024 – Deseti Forum Socijalnih inovacija, najveća konferencija ovog tipa kod nas i u regionu, okupila je danas socijalne preduzetnike, inovatore, mlade preduzetnike, predstavnike organizacija, kompanija i međunarodnih organizacija koji su kroz zanimljive diskusije podelili svoja iskustva i gledišta u pogledu razvoja socijalne ekonomije na našim prostorima.
Na otvaranju konferencije, učesnike su pozdravili organizatori događaja, predstavnici Smart kolektiva – programska direktorka Ivana Stančić i direktor Neven Marinović. Oni su izrazili zadovoljstvo što nakon deset godina, uprkos brojnim poteškoćama, danas mogu da se primete veliki pomaci u razvoju ove oblasti, kako u Evropi tako i kod nas. Neven Marinović je istakao značaj akcionog plana za socijalnu ekonomiju koji je usvojen 2021. godine na nivou Evropske unije, dodajući: „Mi se, zajedno sa domaćim i međunarodnim partnerima, kao i sa predstavnicima EU u zemlji i drugim donatorima, trudimo da taj plan uklopimo u razvojnu agendu za zapadni Balkan. Posle mnogo godina, dobili smo prvi liberalni zakon u regionu koji pruža veliku slobodu akterima u oblasti socijalne ekonomije. Zahvaljujući zajedničkom radu civilnog sektora, države i organizacija kao što su Naled i Korse, sada pripremamo akcioni plan za primenu i implementaciju. Sve je više finansijskih instrumenata koji sadrže elemente održivosti i inkluzivnog, odnosno zelenog rasta, tako da možemo da očekujemo da će ekosistem podrške postati sve snažniji i kompleksniji”.
Ovogodišnji Forum socijalnih inovacija pružio je uvid u aktuelne tokove razvoja socijalne ekonomije i kroz mnogobrojne primere pokazao kako multistejkholderskim pristupom mogu da se pronađu rešenja za širok spektar oblasti poput ruralnog razvoja, socijalnih nabavki, finansiranja društvenog uticaja i kreiranja nacionalnih okvira za razvoj. Događaj je istakao značajne pomake u podršci socijalnim preduzećima, ali je takođe identifikovao niz izazova koje je važno rešavati u ovom kontekstu. Posebno je naglašena potreba za daljim povezivanjem, međusobnom podrškom, zajedničkim radom i razmenom informacija radi efikasnog rešavanja pomenutih izazova i ostvarivanja snažnijeg pozitivnog uticaja na zajednicu.
O potrebnim mehanizmima podrške za rast i razvoj socijalnih preduzeća bilo je reči i na prvoj panel diskusiji na događaju. Učesnici ove sesije, Miodrag Shrestha, ekspert za socijalno preduzetništvo, Social Impact Consulting; Miroljub Nikolić, socijalni preduzetnik, Avlija održivog razvoja i Socijalna sinergija, predsednik sekcije za socijalno preduzetništvo u Privrednoj komori Srbije; Neven Marinović, direktor Smart kolektiva i predsednik Euclid mreže i Violeta Jovanović, izvršna direktorka, NALED, osvrnuli su se na Zakon o socijalnom preduzetništvu, Program za podršku socijalnom preduzetništvu i Evropski akcioni plan za socijalnu ekonomiju, posebno se osvrnuvši na to koju ulogu igraju različiti akteri u ekosistemu socijalne ekonomije.
Naredni panel bio je posvećen razvoju preduzetništva mladih i drugih ugroženih grupa u ruralnim sredinama, sa posebnim akcentom na adekvatnu stručnu i finansijsku podršku za njihov podsticaj. U diskusiji su ućestvovali Goran Radlovački, direktor, PULSE Balkans koji je predstavio projekat „RISE regionalni inkubator za mlade socijalne preduzetnike”; Jelena Kasumović, regionalna menadžerka, REDI, sa projektom „Ekonomsko uključivanje Roma i drugih ranjivih grupa na Jugu Srbije; Marija Radovanović Niklanović, projektna liderka, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), koja je predstavila projekat „Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji”; Selena Jovanović, preduzetnica, Seosko turističko domaćinstvo Sunčev breg i Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja, Delta holding, koja je predstavila projekat: „Naše selo”.
O inkluzivnom zapošljavanju i značaju adekvatnog finansiranja kao što su specijalizovane kreditne linije razgovarali su Vladimir Ivanović, direktor za mala i srednja preduzeća, UniCredit Banka; Gojko Vučinić, konsultant, Glenfield Training and Consulting; Sanja Vukelić, PR menadžerka, Fondacija Ana i Vlade Divac i Ivan Vuksić, menadžer, Vending doo. Tom prilikom, učesnici su zaključili da finansijski instrumenti za inkluzivno zapošljavanje mogu značajno da doprinesu većem društvenom uticaju kod mikro, malih i srednjih preduzeća.
Konferencija je posvetila i jednu panel sesiju temi socijalnih i održivih nabavki koje predstavljaju jedan od značajnijih mehanizama za održiv poslovni razvoj socijalnih preduzeća. O tome na koji način možemo da podržimo i tradicionalna i socijalna preduzeća da razvijaju veći broj ovakvih partnerstava, razgovarali su Anica Spasov, direktorka, Naša Kuća i Kuhinja na točkovima; Margareta Musić, direktorka korporativnih komunikacija i upraviteljka Elixir fondacije; Marija Ignjatović, direktorka, Novitas Consult, preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom; Nenad Krstić, direktor, Evrokontakt i Centar za socijalno preduzetništvo Kruševac; Sonja Konakov Svirčev, menadžerka za društveno odgovorno poslovanje, diverzitet i inkluziju, Erste Bank i Zvezdana Vuletić, menadžerka za partnerstva sa zajednicom, Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora.
Tokom događaja, održana je „Design Thinking” radionica na kojoj su mladi imali priliku da se upoznaju sa ovom metodom za kreativno rešavanje problema, kao i sa procesom razvoja preduzetničkih ideja.
Organizatori konferencije su Smart kolektiv i Forum za odgovorno poslovanje. Konferencija je održana uz podršku Ambasade Sjedinjenih američkih država u Srbiji. Prijatelj konferencije je Coca Cola HBC Srbija.