Tokom jula meseca Smart kolektiv je održao dve interaktivne radionice o Design Thinking (DT) metodi i socijalnom preduzetništvu za mlade. 

Radionicama su prisustvovali mladi uzrasta od 18 do 30 godina, koji su izrazili želju da nauče više o preduzetništvu i ostvare pozitivan uticaj na svoju zajednicu. Predstavljen im je koncept socijalnog preduzetništva kao oblik poslovanja koji stavlja društveni interes na prvo mesto. S obzirom da društveni izazovi traže sistemska rešenja, polaznicima je predstavljena Design Thinking metoda, koja se pokazala kao izuzetno efikasna u kreiranju inovativnih rešenja koja stavljaju ljude na prvo mesto. Učesnici radionice upoznali su se sa ključnim koracima u Design Thinking procesu, kao što su empatija, ideacija i prototipiranje. Koristeći ovu metodologiju, mladi su vežbali definisanje problema i potreba ciljne grupe, radili na osmišljavanju rešenja i upoznali se sa tehnikama brejnstorminga. 

Polaznici radionice su izrazili zadovoljstvo što su dobili priliku da steknu nova znanja, naglasivši da je razvoj biznis ideja veliki korak za koji je značajna svaka podrška. Baš iz tog razloga, oni koji razviju prve ideje i rešenja imaće priliku da se prijave za učešće u programu Regionalnog inkubatora za socijalne preduzetnike – RISE. RISE je besplatan program podrške za razvoj ideja i inovativnih rešenja za pozitivne promene u zajednici, koji u Srbiji sprovodi Smart kolektiv. Polaznici RISE programa će u periodu od oktobra ove godine do februara 2025. razvijati svoju ideju uz podršku eksperata i mentora, a najbolji timovi dobiće i dodatnu finansijsku podršku za pokretanje preduzeća.  

Organizator DT radionice je Smart kolektiv. Učesnici radionice koji razviju prve ideje i rešenja imaće priliku da se prijave za učešće u programu Regionalnog inkubatora za socijalne preduzetnike – RISE koji podržavaju Francuska razvojna agencija (AFD), Evropska unija (EU), Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO), Francusko-nemačka kancelarija za mlade (OFAJ) i PULSE (Groupe SOS), dok se RISE program ideacije u Srbiji realizuje uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.    

Prva DT radionica održana je i kao jedna od aktivnosti projekta “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama” u okviru Nemačke razvojne saradnje u Srbiji koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ u saradnji sa Ministarstvom za turizam i omladinu kao vodećim partnerom.